Günümüzde artık bilgiye ulaşmak iyice kolaylaşmakla beraber, elde edilen bilginin de yeterli ya da doğru olup olmadığı tartışılmaktadır. Bu durum bilgi kirliliği olarak da tanımlandığı için en doğru ve en güvenilir bilgiye ulaşmak önem kazanmaktadır. Tıp alanında devam eden araştırmalar ve elde edilen gelişmelerin, bu bilgiyi arayanlara doğru ve güvenilir şekilde ulaşması günümüz iletişim araçları ile çok hızlı olabilmektedir. Bu kadar yoğun bilgi yağmuru altında bilgilerimizi çabucak güncellemek her zaman mümkün olamamaktadır.

Sarkoidoz hastalığının Ülkemizde giderek arttığı, iklimsel değişiklikler, yaşam tarzındaki değişimler ve bilinmeyen pek çok nedenlerle bu artışın olduğu düşünülebilir. Genellikle 40-50 yaşlarında görülen bu hastalığın doğru olarak tanınması ve doğru olarak tedavi edilmesi gerekmektedir. Başta akciğerler olmak üzere pek organ ve sistemi etkileyen sarkoidoz hastalığı konusunda deneyimli ve üst düzey bilgi birikimine sahip değerli bilim insanları tarafından bu kitap hazırlanmıştır. Başta Deomed Yayıncılık’ın değerli çalışanları olmak üzere, bu kitapta emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ederiz.

Kitabın basım ve dağıtımını üstlenen sponsor firmanın değerli yöneticilerine de bilime yaptıkları bu çok değerli katkılardan dolayı ayrıca çok teşekkür ederiz.

Kitabı okuyanların aradıkları bilgilere ulaşmaları dileğiyle…

Saygılarımızla.

Dr. Zafer Kartaloğlu
Dr. Oğuzhan Okutan


Bölümler için tıklayınız.